İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir?

0
20
views
İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir

Gün içerisinde bazen istenmeyeler numaralar tarafından aranabiliyoruz, ancak bazen bu öyle bir hal alıyor ki bizi çok rahatsız edebiliyor. İşte bu durumlarda ilk aradığımız şey İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir? bilgisi oluyor. İstenmeyen numaralardan rahatsızsanız ve engellemek istiyorsanız, tebrikler doğru yerdesiniz.

İstenmeyen Aramalar Nasıl Şikayet Edilir?

İstenmeyen numaraları şikeyet edebilmeniz mümkün. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde bunu yapmak hiç zor değil. İnternet üzerinden tüm işlemleri online olarak tamamlayabilirsiniz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi ile (https://tiss.gtb.gov.tr/) linki kullanarak sisteme giriş yapıp şikayette bulunabilirsiniz. Sisteme giriş için buraya tıklayın, daha sonra e-devlet bilgileriniz ile giriş yaparak giriş aşamasını geçin. Bu aşamadan sonra sol üst alanda hangi aramaları engelleyeceğinizi seçip, gerekli bilgileri doldurarak başvuru yap butonu ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

İstenmeyen Aramaları Engellemenin Yolları

İstenmeyen numaraları engellemenin farklı yolları mevcut. Eğer akıllı telefon kullanıcısıysanız oldukça şanslısınız. Telefonunuza yğkleyeceğiniz birkaç engellemeuygulamasıyla engelleme işini tamamlayabilirsiniz.

İstenmeyen Aramalar Nasıl Engellenir? Sorusuna vereceğimiz başka bir alternatif ise belli bir bilinmeyen numarayı engelleme hizmeti kullanmak. Telefon oparatörünüzü arayıp arama engelleme hizmetinden yararlanmak istediğinizi belirttiğinizde istenmeyen numaralardan kurtulabilirsiniz, bu hizmeti oparatörler ücretsiz olarak vermekteler.

Bilinmeyen Numaraları Telefon Üzerinden Engellemek

Eğer akıllı telefon kullanıcısıysanız yukarıda da belirttiğimiz gibi işiniz kolay. Direkt telefon üzerinden de sizi arayan numaraları engelleyebilirsiniz. Bu yöntem ile hem bilmediğiniz numaraları hem de istemediğiniz kişilerin size ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bu yöntemler android ve İos işletim sistemi kullanıcıları için değişkenlik gösterir.

Android için istenmeyen numara engelleme:

Telefonunuzun işletim sistemi eğer android ise aşağıdaki işlemleri yapınız;

  • Telefonunuz android ise menüyü açarak çağrı geçmişi listesine oradan da son aramalar listesine girin,
  • Engellemek istediğiniz numaraya uzunca bastığınız zaman çağrı geçmişi sayfası ekrana gelecektir,
  • Ekranda görünen “Numarayı engelle” seçeneğine dokunduğunuzda engellemek istediğiniz numaradan size gelen çağrılar ve kısa mesajlar engellenmiş olacak.

 iPhone IOS için istenmeyen numara engelleme:

Telefonunuz iPhone aşağıdaki yöntemler ile numara engelleme işlemi yapılabilir;

  • “Son Aramalar” veya “Kişiler” bölümünde yer alan numaraların sağında yer alan bilgi (i) işaretine dokunun,
  • Açılan menüde “Bu Arayanı Engelle” seçeneğini seçerek engelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Tebrikler istenmeyen arama engelleme işlemlerini hallettiniz. Eğer işlemleri doğru olarak tamamladıysanız, bu işlemlerden sonra size ulaşmak isteyen ancak sizin engellediğiniz numaralar sizi rahatsız edemeyecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here