KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
20
views
KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımız ile Kredi ve Yurtlar kurumu olarak bilinen kısaca KYK olarak adlandırılan kurum ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.  yüksel öğrenim sırasında öğrencilere maddi olanaklar sağlayarak eğitimlerinin sıkıntısız, kaygısız olarak yürütülmesine olanak sağlamakta.

KYK Burs Programı

KYK ile verilen maddi destek ödeneği ile hem yurt içi hem de yurt dışında eğitim görüyorsanız yararlanabilirsiniz. Maddi olarak okumakta zorlanan kişilere verilen ödenekler ile eğitim süresi boyunca karşılıksız yardım alabililer. Tabi bu öğrencilerin okul derslerinde başarılı olmaları gerekmetedir. Öğrenciler, her dönem sonucunda döneme ait not ortalamalarını Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirmek durumundadırlar. Belirli bir not ortalamasının altında olan öğrencilerin bursları öğrenim kredisine dönüşecektir.

KYK Öğrenim Kredisi Programı

Öğrenim kredisinin temel amacı yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi açıdan desteklemektir. Başvuru sonucunda kendilerine öğrenim kredisi çıktığını gören kişiler e-devlet üzerinden dijital senede dijital imza atarak verilir. Öğrenciler, öğrenim sürelerini bitirmeleri durumunda kredi programından ayrılırlar ve borçlarını ödeme dönemine girerler.  Yasal olarak öğrencilere 2 yıl ödeme erteleme imkanı tanınır ve 36 ay taksite bölünerek ödeme imkanı sağlanır.

Öncelikli Öğrenciler

KYK burs ve kredi için öncelikli olarak belirlediği bir takım durumlar vardır. Öncelikli olarak şehit ve gazi çocuklarına verilen burs ve kredi imkanı, %40’dan fazla engeli bulunan öğrencilere veya anne, babası vefat etmiş kişilerle milli sporcu belgesine sahip kişiler ile beraber lise eğitimlerinden en az 2 dönemlik bölümünü yetiştirme yurtlarında geçiren öğrenciler veya lise öğretimini darüşşafaka lisesine okuyan öğrenciler öncelikli olarak belirtilmektedir. KYK bursaları sadece örgün eğitim için verilir, bu burs imkanlarından açıköğretim okuyan kişiler yararlanamazlar.

Öğrenim Kredisi ve Burs Hangi Durumlarda Kesilir

Aşağıdaki durumlardan ötürü öğrenci bursunuz veya krediniz kesilebilir.

  • Öğrencilerin okumakta olduğu yüksek öğrenimden ayrılmaları, çıkarılmaları, kayıtlarını dondurmaları, desteklerden vazgeçmek istemeleri ya da uzaklaştırma cezaları almaları durumunda burs ve kredi iptal edilir.
  • Sağlık sorunları nedeni ile eğitimlere ara verilmesi durumunda
  • Eğitim görülen öğretim kurumunu herhangi bir nedenden dolayı kapatılması durumunda
  • Asgari ücret düzeyinde kalıcı ya da uzun süreli çalışma
  • Hüküm yiyerek mahkum edilenler

Burstan Yararlanamayacak Öğrenciler

Daha önce KYK bünyesinde bursa alan kişiler bu imkandan yararlanamazlar. FArklı kamu kurum veya kuruluşlarından burs alan öğrenciler ile ikinci üniversite okuyup daha öncesinden kredi ya da burs almış öğrenciler, öğretim sürelerinin normal sürecini tamamlayıp uzatma sürecinde olan öğrenciler, yabancı uyruklu olup ülkemizde eğitim gören öğrenciler, askeri okullarda ya da polis akademisinde okuyan öğrenciler, devletten yetim maaşı ya da ailesinden nafaka alan öğrenciler, askeri ücret düzeyinde bir gelir sahibi olan öğrenciler, başvuru sırasında gerçek dışı bilgilerde bulunan öğrenciler burs programından yararlanamamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here