Reklam SMSleri Nasıl Şikayet Edilir?

0
23
views
Reklam SMSleri Nasıl Şikayet Edilir

Alışveriş siteleri ise müşterilerine ulaşmak adına her türlü yöntemi kullanılıyor. Reklam SMS’leri ise artık bizi oldukça rahatsız eden sorunlardan biri oluyor. Reklam SMSleri Nasıl Şikayet Edilir? Yazımız ile sizi bu dertten kurtarmayı amaçladık.

Reklam mesajları bize sürekli istemediğimiz şekilde kampanya vs. sms’ler atabilir. Reklam mesajları ile oldukça rahatsız olan tüketicilerin başvuruları ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı izinsiz reklam mesajı gönderimini yasakdı. Tüketicilerin reklam SMS almasın iptal etmesine rağmen size reklam SMS’i atan şirketleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesi üzerinden şikayet edebilirsiniz.

Reklam SMS’lerini Nasıl Şikayet Edebilirim

Reklam mesajlarını şikayeet etme yöntemi, hayatımızı her alanda kolaylaştıran teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça kolay. Öncelikle size reklam SMS’i gönderen şirket bu SMS için iptal yönergelerini SMS ile size sunmak zorunda. Eğer şirket bu bilgileri sunmuyorsa veya siz iptal ettiğiniz halde size SMS atmaya devam ediyorsa o şirketi şikayet edebilirsiniz. Şikayet etmek için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

İnternet üzerinden https://tiss.gtb.gov.tr/ adresine T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.

  • Sistem sizden isminiz telefon numaranız mail adresiniz gibi kişisel bilgilerin yanında şikayete konu ticari elektronik ileti hakkında da bilgiler isteyecektir. Bu kısmı istenilen bilgileri doğru bir şekilde girerek doldurun.
  • Alttaki adımda şikâyet konuları 5 farklı seçenek ve bir “diğer” butonu ile gösterilmiştir. Şikâyet etmenizin nedenini belirtip bir diğer adım olarak size gelen istemediğiniz ticari elektronik iletinin görüntüsünü sisteme yüklemelisiniz.
  • Sayfanın en sonundaki taahhütnameyi onayladığınızda sisteme şikâyet başvurunuzu yapmış oluyorsunuz.

Şikayet Ettim Peki Şimdi Ne Olacak ?

Şikayet başvurusunu tamamladıktan sonra, bakanlık tarafından şikayetiniz incelenme süreci içerisine girecek. Yapılacak incelemelerden sonra size reklam SMS’i gönderen şirket suçlu bulunursa, bakanlık şirkete ceza kesip size de bilgi verecektir. Eğer sürekli sizi ilgilendirmeyen ve istemediğiniz sms’leri almak istemiyor. İstemediğiniz halde halen size sms gelmeye devam ediyorsa bu kurumu şikayet ederek yasal hakkınızı kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here