Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

0
25
views
Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda giderek artan sahte para kullanımı ile ilgili, Sahte para nasıl anlaşılır? sorusu sıkça akla geliyor. Geçen yıllarda piyasada sahte 200 TL paniği yaşanmış ve birçok haber sitesinde gündem olmuştu. Peki sahte para anlaşılır mı ? Hangi yöntemler ile sahte paraları anlayabiliriz ?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Bir paranın sahte olup olmadığını anlamanın çeşitli yöntemleri vardır. Sahte paraları anlamak için tüm yöntemleri kullanmak en etkili çözümdür.

Gizli Atatürk Görseli

Aktif olarak kullanımda bulunan her banknotta gizli atatürk görseli yer almaktadır. Atatürk görseli sahte paralarda görülmeyebilir.  Elinizde bulunan paraları ışığa tutmanız durumunda banknotların arka planlarında gizli Atatürk görseli görememeniz durumunda paranın sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Atatürk görseli bulunmayan bir banknot sahtedir.

Banknotun Kalitesi

Sahte para basımlarında kullanılan hamur 2. sınıf olabilir. Şuan kullanımda olan paralardan daha taze encak daha kalitesiz görünen paranın sahte olma olasılığı yüksektir.

Kabartma Baskı

Banknotların sahtelerinin üretimini güçleştirmek için çeşitli yollara başvurulur, bu yollardan birisi de kabartma baskıdır. Eğer bir parada kabartma baskı yoksa, işini iyi bilmeyen bir sahte para yapımcısının yaptığı parayı tutuyor olabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına ait tüm bileşenler kabartmalı olarak yazılmıştır.

Emniyet Şeridi

Paranın tam ortasında bulunan gizli emniyet şeridi bir paranın sahte olup olmadığını anlamakta yol gösterici olabilir. Para üzerinde bulunan her şerit özel olarak hologram yapıya bürünerek ışık üzerinde fark edilebilir yapıya büründürülmekedir. Özellikle paranın miktarını gösteren rakamsal değerlerin bulunduğu alan özel şerit sistemi ile yazılmaktadır. Sahte paralardan bu şerit bulunmayabilir veya farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse daha önce elimize geçen bir sahte parada 100TL banknotun üzerindeki gizli emniyet şeridi üzerinde 50TL baskıları mevcuttu bu durumda da paranın sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Ultraviyole ile Görünen Özellikler

Sahte para nasıl anlaşılır sorusuna verilecek alternatif yöntemlerden birisi de Ultraviyole ışığı. Ultraviyole ışığı sahte para tespit etmenin en önemli noktalarından birisi. 5 TL, 10 TL gibi banknotların üzerine tutulan UV ışığı tutulması durumunda UV ışığı renginin mavi, 20 TL ve 50 TL banknotların üzerine UV ışığı tutulması durumunda ışık renginin kırmızı, 100 TL ve 200 TL birimlerinin üzerine ışık tutulması durumunda UV ışığı renginin sarı olması gerekmekte.

Yukarıdaki durumlar elinizdeki parada geçerli değilse sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte sahte paralarında büyük oaranda geliştiğiniz söylemeliyiz. Bunun için sahte para ile dolandırılmamak adına çok dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here